Toyota ја претстави следната генерација Prius – најчудната досега

0
103


Јапонската компанија го претстави својот најнеобичен модел досега.

Prius веќе имаше несекојдневен дизајн, а со новата генерација Toyota отиде еден чекор понатаму и ги одушеви посетителите на Автосалонот Токио 2020.

https://kajgana.com/

Најновиот Ambivalent RD Prius PHV Concept е производ на заедничката соработка на двата креативни оддела на Toyota, TRD и Modellista (CarBuzz).

https://kajgana.com/

На автосалонот во Токио двете креативни одделенија имаа посебни павилјони, но заедно го претставија новиот Prius.

https://kajgana.com/

Toyota не соопшти никакви спецификации, па засега се знае само дека станува збор за Prius Prime plug-in хибрид со 121 кс.

https://kajgana.com/

Концептот е базиран на моделот Prius Prime, а беше претставен како мешавина на спортскиот дух на TDR и стилскиот шарм на Modellista. Ова е прв заеднички проект на двата оддела.

https://kajgana.com/

Не се очекуваат значајни промени во перформансите, но очигледно е дека станува збор за едно од најинтересните дизајнерски решенија на Toyota досега.

https://kajgana.com/

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here