• Дома
 • Технологија
More

  Google ќе претстави нов паметен часовник, камера, звучник и поевтин Pixel 3?

  Од технолошкиот гигант Google наскоро би можеле да претстават нов паметен часовник со оперативниот систем Wear, паметен звучник Home, камера Nest и поевтина верзија на паметниот телефон Pixel.

  За паметниот часовник на Google веќе подолго време се шират гласини. Наводно од Google веќе ѝ платиле на компанијата Fossil 40 милиони долари за технологија поврзана со паметните часовници, со што на некој начин тоа значи дека Google се подготвува за нешто посериозна трка со паметните часовници на Apple.

  Звучникот Home би требало да биде надограден и освежен. Можно е да станува збор за сосема нов модел, иако поголема е веројатноста актуелниот модел да добие освежување и нови можности.

  Кон крајот на минатата година се појавија и гласини според кои Google би можеле да го ребрендираат Nest со цел полесно да ги продаваат безбедносните уреди покрај производите од линијата Home. Сега се нагаѓа дека до крајот на годината на пазарот од Google би можеле да претстават и нова безбедносна камера.

  За крај, голема е веројатноста наскоро да видиме ново издание на паметниот телефон од серијата Pixel кој ќе биде поевтин од iPhone XR.

  Почетната цена на помалиот Pixel 3 моментално е 799 долари, па, како што пренесува Android Authority, не е незамисливо Google да претстави нова верзија која што би можела да се продава и по цена пониска од 749 долари.

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox