Genesis GV80 е корејскиот одговор на германската премиум тројка

0
112


Корејскиот производител на луксузни автомобили Genesis го претстави ривалот на моделите како BMW X5, Mercedes GLE и Audi Q7.

Genesis GV80, како прв SUV во гамата на овој бренд, го карактеризира масивна маска во предниот дел на возилото и тенки LED фарови.

Поставен е на механичка платформа со заден погон, додека погонот на сите четири тркала е достапен како опција. На почеток, на домашниот пазар, ќе се продава со шестцилиндарски 3.0-литарски турбо дизел мотор со 278 коњски сили и максимален вртежен момент од 590 Nm.

Genesis GV80 ќе стигне во продажните салони низ Јужна Кореја до крајот на јануари, а во Северна Америка се очекува да дебитира подоцна.

 

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here