Boeing го одложи тестирањето на новиот најголем авион 777X

0
106


„Го одложуваме првиот лет на авионот 777X закажан за 23 јануари поради временските услови. Тимот во моментов ја проценува можноста летот да се одржи утре, 24 јануари и ние ќе ве известиме веднаш штом ќе го утврдиме датумот“, се наведува во соопштението на компанијата Boeing.

Претходно, Boeing соопшти дека неговиот досега најголем двомоторен авион, дизајниран за 406 луѓе, првпат ќе полета на почетокот на 2020 година.

Овој авион долг 77 метри е значително поголем од неговите претходници 777-300ER и авионот Airbus А340-600. 

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here