Aston Martin го претстави DBX: Луксузен SUV со врвни перформанси

0
133


Аston Martin премиерно влегува во светот на луксузните SUV автомобили со високи перформанси.

Понудата на моделот Aston Martin е проширена со долгоочекуваниот SUV DBX за кој се очекува дека ќе ја поправи лошата финансиска ситуација на познатата британска автомобилска компанија.

Aston Martin DBX со сите права влегува во друштвото на луксузните SUV автомобили, а за кредибилитетот во овој случај се грижи AMG 4-литарски V8 бит турбо мотор.

DBX има 550 коњски сили и 700 Nm максимален вртежен момент и деветстепен автоматски менувач.

Од 0 до 100 км/ч. забрзува за 4,5 секунди и достигнува повеќе од 290 км/ч.

DBX во продажните салони ширум светот пристигнува наредната година, а од компанијата очекуваат да продадат 5.000 примероци од овој SUV кој чини повеќе од 190.000 евра.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here