5 причини зошто треба да јадете манго

0
147


Слаткиот сок од манго има голем број корисни својства исто како што имаат соковите од останатите овошја. Мангото содржи витамини Б (Б1, Б2, Б5, Б6, Б9), витамини А, Е, Ц и Д и минерали: цинк, манган, железо и фосфор. Второ, мангото е одличен антиоксидант и плод што содржи многу влакна. Поради тоа, прочитајте ги петте причини зошто да го вклучите ова овошје во вашата исхрана.

Помага при варење на храната

Бидејќи мангото содржи многу растителни влакна, има позитивно дејство врз желудникот и врз цревата. Редовната употреба на овој плод го забрзува метаболизмот и ја елиминира хроничната опстипација.


Манго за слабеење

Мангото содржи малку калории и многу растителни влакна, па затоа е многу хранливо. Поради тоа, тие што сакаат да изгубат тежина треба да го внесат мангото во исхраната. Покрај тоа, мангото има корисен ефект врз функционирањето на желудникот, што е исто така важно за слабеење.

100 грама манго содржи 67 калории.

Помага при депресија

Мангото е исто така корисно за борба против депресијата. Ова овошје содржи растителен ендорфин – супстанција која го подобрува расположението, па затоа е еден вид антидепресив кој ја ублажува нервната напнатост. Исто така, ова овошје е добар афродизијак што еднакво дејствува и кај и мажите и кај жените.

Манго за убавина и младост

Ова овошје е идеален избор за оние што се грижат за својата убавина и младост. Мангото содржи витамини А и Ц кои се вклучени во создавањето колаген – протеин кој обезбедува еластичност на кожата.

Имајте на ум дека е многу ефикасно да направите домашни маски за лице од манго. Витамините и минералите што се наоѓаат во мангото се исто така важни и за здравјето и за убавината на косата.

Свежо или сушено манго

Сушеното манго може да биде соодветна алтернатива за свежото. Но, имајте на ум дека содржи повеќе шеќер и повеќе калории. Сто грама сушено манго има околу 350 калории, а во свежото овошје има 67 калории. Сепак, и сушеното манго го има потребното ниво на влакна, но треба да се јаде во умерени количини.

Прочитајте и за здравствените придобивки од јадењето киви и дали смеете да ја јадете неговата лушпа.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here