Рецепт на денот: Кремаст чизкејк со мандарини


Кога ладните денови доминираат, едно од нашите омилени овошја е мандарината. Тие особено нè одушевуваат како дел од десертите, па токму затоа и решивме денес да го споделиме со вас овој превкусен рецепт за кремаст чизкејк со мандарини.

Потребни состојки:

За тестото:

  • 3 јајца
  • 3 лажици шеќер
  • 3 лажици брашно

За филот:

  • 600 грама маскарпоне
  • 400 милилитри слатка павлака
  • 8 мандарини
  • 100 грама шеќер во прав

Начин на подготовка:

Подгответе го калапот за чизкејкот, премачкајте го со малку масло и посипете малку брашно, па тргнете го настрана, а рерната вклучете ја на 180 степени и оставете ја да се загрее.


Матете ги јајцата со шеќерот сè додека не добиете светло жолта течност. Потоа во неа полека вмешајте го брашното, па префрлете ја смесата во калапот и ставете ја во рерна. Печете околу 15-20 минути, односно сè додека не добиете златножолта боја.

Кога тестото ќе се олади, извадете го од калапот и пресечете го по средината, така што ќе добиете две кори. Потоа исперете го калапот и исушете го со крпа.

Половина од мандарините излупете ги и одвојте ги на парчиња, додека од останатата половина исцедете сок. Изматете ја слатката павлака во цврст шлаг. Во друг сад изматете ги шеќерот и маскарпонето. На смесата додајте го сокот од мандарините и продолжете со матење. Потоа додајте го и шлагот и нежно измешајте.

Во исушениот калап ставете ја едната кора, па премачкајте ја со филот и наредете ги излупените мандарини, а потоа покријте ја со другата кора. Прекријте го калапот со фолија и ставете го на еден час во фрижидер, односно сè додека чизкејкот да се стврдне.

Добар апетит!

Прочитајте ги и овие 7 одлични причини зошто треба секојдневно да јадете мандарини.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

Recent Articles

Сè што е погрешно со „Dark Phoenix“

„Dark Phoenix“ е финалниот филм од X-Men серијалот и продолжение на „X-Man: Apocalypse“. Cinema Sins во најновото видео од серијалот „Сè што е...

Џенифер Анистон покажа како изгледа без фотошоп и доби 5 милиони лајкови

Холивудската ѕвезда Џенифер Анистон се реши да им покаже на фановите како изгледа на едно снимање пред да настанат совршените , фотошопирани фотографии...

Ако туѓите дела и зборови ве повредуваат – самите сте си криви!

Ако одлучиме другите луѓе да не можат да ни го расипат расположението или да ни ги повредат емоциите, тогаш така и ќе биде!...

Маж се самозапали пред УНХЦР во Женева

Женева, 23 октомври 2019 (МИА) – Пред Канцеларијата за бегалци на Обединетите Нации во Женева денеска во знак на протест се самозапали еден маж. Според...

Никола Којо: Не мислам да ја поминам староста овде, ниту моите деца да ги проголта црнава дупка

Никола Којо, познат српски актер, ја шокираше јавноста кога рече дека има намера наскоро да ја напушти Србија. Тој го изјавил ова за порталот...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox