Audi откри кои нови електрични модели ќе ги произведува


Германски Audi планира да направи уште најмалку три електрични возила на архитектурата MEB на Volkswagen.

Прв автомобил од Volkswagen групата на платформата MEB е електричниот хечбек ID.3 кој беше претставен во септември во Франкфурт, а неговото сериско производство ќе почне следниот месец.

Првиот Audi автомобил на оваа платформа ќе биде Q4 E-Tron чиј концепт беше претставен во март во Женева.

Шефот на дизајн во Audi, Волф Зеберс, неодамна откри дека овој конепт е 97% подготвен за сериско производство и дека најзначајните промени ќе бидат различните рачки на вратите, ретровизорите и помали тркала.

Потоа Audi планира да направи спортска верзија на кросоверот на база на Q4, а потоа и седан, потврди менаџерот на MEB проектот, Маркус Јешке.

Меѓутоа, Audi планира да развива и нова плаформа за идни електрични возила, па заедно со Porsche работи на проектот PPE.

Клучната разлика меѓу платформите MEB и PPE ќе бидат перформансите на возилата, вклучувајќи го погонот на сите четири тркала.

 

Source link

Recent Articles

Џенифер Анистон покажа како изгледа без фотошоп и доби 5 милиони лајкови

Холивудската ѕвезда Џенифер Анистон се реши да им покаже на фановите како изгледа на едно снимање пред да настанат совршените , фотошопирани фотографии...

Ако туѓите дела и зборови ве повредуваат – самите сте си криви!

Ако одлучиме другите луѓе да не можат да ни го расипат расположението или да ни ги повредат емоциите, тогаш така и ќе биде!...

Маж се самозапали пред УНХЦР во Женева

Женева, 23 октомври 2019 (МИА) – Пред Канцеларијата за бегалци на Обединетите Нации во Женева денеска во знак на протест се самозапали еден маж. Според...

Никола Којо: Не мислам да ја поминам староста овде, ниту моите деца да ги проголта црнава дупка

Никола Којо, познат српски актер, ја шокираше јавноста кога рече дека има намера наскоро да ја напушти Србија. Тој го изјавил ова за порталот...

Оваа сезона на Скорпиите ќе биде најдобра за следниве 3 хороскопски знаци

Секоја хороскопска сезона со себе носи нешто уникатно. Сезоната на Скорпии ќе биде најдобра за сите кои се родени во хороскопските знаци Рак,...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox