Повеќе ништо нема да биде исто: Фејсбук воведува големи промени – корисниците изненадени


Марк Цукерберг најави големи промени на популарната друштвена мрежа во текот на годишната Фејсбук конференција Ф8. Како што сам истакна, ова се можеми најголемите промени досега. Препознатливата сина боја на позадината ќе биде бела, а се воведуваат и бројачи на лајкови.

Што се однесува до самиот дизајн, логото на Фејсбук нема да има квадратен облик, туку ќе биде во вид на круг, а по првпат се менува и бојата. Мобилната апликација ќе биде претежно бела, додека препознатливата сина заминува во историјата.

Цукербег објаснил дека планот на компанијата е на прво место да ја стави приватноста и игурноста на корисниците, а не рекламите и заработката.

Ова се 7 најважни промени на Фејсбук:

-Пораките ќе ги испраќаме преку Месинџер, а на Фејсбук апликацијата веќе нема да можат да се гледа нивната содржина. Платофрмата ќе биде поврзана со WhatsApp. Месинџер ќе зазема помалку место на мобилните телефони, а ќе има и декстоп верзија на апликацијата.

-Инстаграм ќе воведе опција „приватен бројач на лајкови“. Сите кои ќе посетат нечиј профил нема да можат да го видат бројот на лајкови, единствено само сопственикот ќе има пристап до тој податок.

-Ќе има краткотрајни начини на споделување во пораки – што значи дека нема да биде траен записот во нив.

-Полесното испраќање на пари по пат на WhatsApp, кој се тестира во Индија наскоро ќе се прошири во остатокот на светот.

-Во фокус на редизајнот на Фејсбук ќе биде промена на бојата, сината боја ќе замине во историја, а почетната страна ќе биде фокусирана на групи наместо на вести.

-Објавите на Инстаграм нема да мора да почнуваат со фотографија или видео. Содржината ќе може да се сподели и само со текст, стикер или цртеж.

-Најавената опција Secret Crush ќе функционира како апликацијата Тиндер. Ќе може да означите личност која ќе ви се допадне и тоа тајно од останатите пријатели, па ако истата таа личност ве означи вас, тогаш Фејсбук ќе ве „спои“.

Source link

Recent Articles

Сè што е погрешно со „Dark Phoenix“

„Dark Phoenix“ е финалниот филм од X-Men серијалот и продолжение на „X-Man: Apocalypse“. Cinema Sins во најновото видео од серијалот „Сè што е...

Џенифер Анистон покажа како изгледа без фотошоп и доби 5 милиони лајкови

Холивудската ѕвезда Џенифер Анистон се реши да им покаже на фановите како изгледа на едно снимање пред да настанат совршените , фотошопирани фотографии...

Ако туѓите дела и зборови ве повредуваат – самите сте си криви!

Ако одлучиме другите луѓе да не можат да ни го расипат расположението или да ни ги повредат емоциите, тогаш така и ќе биде!...

Маж се самозапали пред УНХЦР во Женева

Женева, 23 октомври 2019 (МИА) – Пред Канцеларијата за бегалци на Обединетите Нации во Женева денеска во знак на протест се самозапали еден маж. Според...

Никола Којо: Не мислам да ја поминам староста овде, ниту моите деца да ги проголта црнава дупка

Никола Којо, познат српски актер, ја шокираше јавноста кога рече дека има намера наскоро да ја напушти Србија. Тој го изјавил ова за порталот...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox