Марк Закерберг се сретна со Макрон: Оптимист сум за Фејсбук


Главниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг по разговорот со францускиот претседател Емануел Макрон изрази оптимизам во врска со законодавството за социјалните мрежи.

Закерберг на новинарите по средбата со Макрон кусо им одговори дека е охрабрен и оптимист во врска со законодавството , кое француските власти го разгледуваат , а се однесува на социјалните мрежи.

„Се надевам дека тоа би можело да биде модел зџа Европската Унија.” , изјави Закерберг во Париз.

Француските власти предлагаат осниовање на независно административно тело во секоја европска држава, со задолжение да го следат начелото на транспарентност во утврдување на приоритетите и модерирање на содржините што ги објавуваат корисниците на социјалните мрежи.

Марк Закерберг на 30 маерт во повеќе медиуми објави повик до сите влади за поактивна улога во регулирањето на интернетот.

Source link

Recent Articles

Џенифер Анистон покажа како изгледа без фотошоп и доби 5 милиони лајкови

Холивудската ѕвезда Џенифер Анистон се реши да им покаже на фановите како изгледа на едно снимање пред да настанат совршените , фотошопирани фотографии...

Ако туѓите дела и зборови ве повредуваат – самите сте си криви!

Ако одлучиме другите луѓе да не можат да ни го расипат расположението или да ни ги повредат емоциите, тогаш така и ќе биде!...

Маж се самозапали пред УНХЦР во Женева

Женева, 23 октомври 2019 (МИА) – Пред Канцеларијата за бегалци на Обединетите Нации во Женева денеска во знак на протест се самозапали еден маж. Според...

Никола Којо: Не мислам да ја поминам староста овде, ниту моите деца да ги проголта црнава дупка

Никола Којо, познат српски актер, ја шокираше јавноста кога рече дека има намера наскоро да ја напушти Србија. Тој го изјавил ова за порталот...

Оваа сезона на Скорпиите ќе биде најдобра за следниве 3 хороскопски знаци

Секоја хороскопска сезона со себе носи нешто уникатно. Сезоната на Скорпии ќе биде најдобра за сите кои се родени во хороскопските знаци Рак,...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox