Како до чисти пори и изедначен тен? Користете магдонос


Затнатите пори се причина за барем половина од проблемите поврзани со вашето лице. Постојат различни начини да ги исчистите порите, а трикот со магдонос е еден од нив. Овој зеленчук може да ви послужи за правење на едноставни домашни третмани благодарение на кои ќе можете да ги исчистите вашите пори на природен начин.

Магдоносот е растение што има својство да ги стеснува порите, притоа туркајќи ги токсините и останатите нечистотии што ги затнуваат.


Еве неколку начини за да ги искористите предностите на овој зеленчук:

Откако ќе ги измиете свежите ливчиња магдонос, потопете ги во врела вода. Оставете ги да отстојат внатре додека водата не се излади. Потоа во чајот од магдонос потопете памучна крпа и со неа прекријте го лицето 10-15 минути. Оваа постапка повторувајте ја секој втор ден.

Друг начин за да го искористите лековитото својство на магдоносот е со парење на лицето. Парењето на лицето е неопходен метод за време на професионалните козметички третмани бидејќи после тоа кожата е мека и порите се чистат многу полесно.

Во тенџере со врела вода ставете грст свеж магдонос кој претходно сте го исечкале. Поставете го лицето над тенџерето и покријте се со пешкир додека водата со магдонос испарува (исто како за време на настинка).

Лековитата пареа треба да ви го допира лицето околу 10 минути. После тоа, кожата е мека, порите се отворени и подготвени за длабинско чистење.

За дополнителна нега, проверете ги и овие масажи што се прават секојдневно за одржување на цврстината на кожата на лицето.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

Recent Articles

Сè што е погрешно со „Dark Phoenix“

„Dark Phoenix“ е финалниот филм од X-Men серијалот и продолжение на „X-Man: Apocalypse“. Cinema Sins во најновото видео од серијалот „Сè што е...

Џенифер Анистон покажа како изгледа без фотошоп и доби 5 милиони лајкови

Холивудската ѕвезда Џенифер Анистон се реши да им покаже на фановите како изгледа на едно снимање пред да настанат совршените , фотошопирани фотографии...

Ако туѓите дела и зборови ве повредуваат – самите сте си криви!

Ако одлучиме другите луѓе да не можат да ни го расипат расположението или да ни ги повредат емоциите, тогаш така и ќе биде!...

Маж се самозапали пред УНХЦР во Женева

Женева, 23 октомври 2019 (МИА) – Пред Канцеларијата за бегалци на Обединетите Нации во Женева денеска во знак на протест се самозапали еден маж. Според...

Никола Којо: Не мислам да ја поминам староста овде, ниту моите деца да ги проголта црнава дупка

Никола Којо, познат српски актер, ја шокираше јавноста кога рече дека има намера наскоро да ја напушти Србија. Тој го изјавил ова за порталот...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox