Малку морничаво: Хуманоиден робот кој може да изгледа исто како вас


Руска компанија започна со производство на хуманоидни роботи со уникатен изглед, роботот може да изгледа исто како вас и да ги имитира вашите фацијални изрази, пренесува RT.

Компанијата Promobot вели дека хуманоидниот робот наречен Android Robo-C може да ги замени луѓето во канцеларија или дома. Роботот може да одговара на прашања во трговски центри и музеи, да биде администратор или вработен во канцеларија, да ги поздравува посетителите и да комуницира со нив. Неговата батерија трае 8 часа, потоа треба да се наполни.

„Ова е првиот хуманоиден андроид во светот кој не само што го имитира човекот туку и може да се интегрира во бизнис процесот, веќе создадовме еден прототип, а сега ќе почнеме со сериско производство“, вели Олег Кивокурцев за TASS.

http://kajgana.com/

Компанијата планира да произведува 10 роботи месечно, а цената не е позната. Роботот може да личи на кој било, може да разговара со сопственикот, благодарение на 100.000 модули за говор во AI системот. Способен е за повеќе од 600 фацијални експресии.

Source link

Recent Articles

Џенифер Анистон покажа како изгледа без фотошоп и доби 5 милиони лајкови

Холивудската ѕвезда Џенифер Анистон се реши да им покаже на фановите како изгледа на едно снимање пред да настанат совршените , фотошопирани фотографии...

Ако туѓите дела и зборови ве повредуваат – самите сте си криви!

Ако одлучиме другите луѓе да не можат да ни го расипат расположението или да ни ги повредат емоциите, тогаш така и ќе биде!...

Маж се самозапали пред УНХЦР во Женева

Женева, 23 октомври 2019 (МИА) – Пред Канцеларијата за бегалци на Обединетите Нации во Женева денеска во знак на протест се самозапали еден маж. Според...

Никола Којо: Не мислам да ја поминам староста овде, ниту моите деца да ги проголта црнава дупка

Никола Којо, познат српски актер, ја шокираше јавноста кога рече дека има намера наскоро да ја напушти Србија. Тој го изјавил ова за порталот...

Оваа сезона на Скорпиите ќе биде најдобра за следниве 3 хороскопски знаци

Секоја хороскопска сезона со себе носи нешто уникатно. Сезоната на Скорпии ќе биде најдобра за сите кои се родени во хороскопските знаци Рак,...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox