Идеја за ручек: Запечени шпагети со месо и доматно пире

Потребни ви се само 20 минути да го подготвите овој лесен и вкусен ручек.

Состојки:

450 гр. шпагети

Две лажици маслиново масло

Една главица кромид

Две чешниња лук

450 гр. мелено говедско месо

Малку сол и бибер

700 гр. пире од домати

Малку босилек

100 гр. моцарела

40 гр. пармезан

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени и намачкајте го тавчето со путер.

Сварете ги шпагетите според упатството на пакувањето, исцедете ги и оставете ги на страна.

Во меѓувреме, во голема тава сипете маслиново масло и стоплете го. Додајте исецкан кромид и пржете околу пет минути. Потоа, додајте лук и пржете уште една минута. Додајте го месото, посолете и додајте бибер. Пржете осум минути додека месото да стане кафеаво. Исцедете го остатокот од маслото, па во тавата додајте доматно пире и босилек, промешајте и оставете да се крцкаат десет минути на намалена температура.

Додајте уште малку сол и бибер по вкус. Додајте ги шпагетите, промешајте да се соединат со смесата и префрлете ги во тавчето. Одозгора ставете рендана моцарела и пармезан. Печете околу 20 минути.

Source link

Recent Articles

Сè што е погрешно со „Dark Phoenix“

„Dark Phoenix“ е финалниот филм од X-Men серијалот и продолжение на „X-Man: Apocalypse“. Cinema Sins во најновото видео од серијалот „Сè што е...

Џенифер Анистон покажа како изгледа без фотошоп и доби 5 милиони лајкови

Холивудската ѕвезда Џенифер Анистон се реши да им покаже на фановите како изгледа на едно снимање пред да настанат совршените , фотошопирани фотографии...

Ако туѓите дела и зборови ве повредуваат – самите сте си криви!

Ако одлучиме другите луѓе да не можат да ни го расипат расположението или да ни ги повредат емоциите, тогаш така и ќе биде!...

Маж се самозапали пред УНХЦР во Женева

Женева, 23 октомври 2019 (МИА) – Пред Канцеларијата за бегалци на Обединетите Нации во Женева денеска во знак на протест се самозапали еден маж. Според...

Никола Којо: Не мислам да ја поминам староста овде, ниту моите деца да ги проголта црнава дупка

Никола Којо, познат српски актер, ја шокираше јавноста кога рече дека има намера наскоро да ја напушти Србија. Тој го изјавил ова за порталот...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox