15 октомври 1928, најдолгиот лет со цепелин

0
191


Германскиот Graf Zeppelin го направи најдолгиот непрекинат лет со такво летало кој не е срушен до ден денес летајќи 9.926 километри од Германија до САД.

Цепелинот под команда на Хуго Екенер тргна од градот Фридрихсхафен во јужна Германија и по непрекинато летање од 111 часа пристигна во Лејкхрст, Њу Џерси. Со него беше и капетанот Ернст Леман кој 8 години подоцна загина при уривањето на Hindenburg.

Екенер го повтори успехот од 1924 кога леташе околу 8 илјади километри исто од германија до САД.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here