12 факти за мистериозниот Антарктик што сигурно не сте ги знаеле

0
215


Од сите континенти, Антарктикот е дефинитивно најмистериозен, па поради тоа и најинтересен. Тоа е последниот откриен континент и единствениот кој никогаш немал своја човечка популација, односно луѓе што живеат таму. Антарктикот крие многу изненадување, а ние ви ги откриваме 12-те најинтересни кои сигурно не сте ги чуле досега.

1. Чиле и Аргентина имаат свои мали градови на Антарктикот – Вила Лас Естрелјас и База Есперанса.


2. Многу земји имаа свој аеродром на Антарктикот, а за пистите користат лед и снег.

3. За Нова година, традиционално се одржува концертот „Icestock“ во местото што е познато како Станица Мекмурдо.

4. По реткиот концерт одржан во 2013 година на Антарктикот, Металика станал првиот бенд што свирел на сите седум континенти.

https://www.kafepauza.mk/

5. Истражувачкиот центар Мекмудро има своја куглана од 1961 година.

6. Постои антарктички леден маратон, кој го обожаваат љубителите на трчањето и снегот.

7. Постои и натпревар познат како Полар Планџ, во кој луѓето се бањаат во ледените води на Антарктикот.

8. Можете да се пријавите и за набљудување китови, што се смета за еден од најинтересните активности на Антарктикот.

https://www.kafepauza.mk/

9. Научниците често нуркаат по водите на Антарктикот, со цел да истражуваат. Истата можност им е достапна и на туристите.

10. На Антарктикот поларната светлина позната како Аурора Аустралис е честа појава.

11. Хорор филмот „Јужно од разумот“ (South of Sanity) е првиот кој во целост бил снимен на Антарктикот.

12. Антарктикот е едно од најдобрите места за наоѓање метеорити, бидејќи сувата и ладна клима помага тие да бидат совршено зачувани.

https://www.kafepauza.mk/

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here