12 божиќни вечери од 12 земји во светот

0
148


Од брза храна до гозба со 7 оброци, еве како изгледаат божиќните вечери ширум светот.

1. Мексико

12 божиќни вечери од 12 земји во светот


Подароците не се единственото нешто што Мексиканците го одвиткуваат за Божиќ. „Тамалесот“ (мексиканско традиционално јадење) со месо или со зеленчук е главниот елемент на вечерата. Домаќинствата дури организираат и „тамалада“ – забава на која се прави „тамалес“ неколку дена пред божиќната вечера.

2. Обединетото Кралство

12 божиќни вечери од 12 земји во светот

Британската божиќна вечера обично содржи ракчиња, пити со мелено месо и неверојатна мисирка испечена до совршенство. За разлика од Американците кои мисирката ја гарнираат со зачински билки, различни полнења и цитрусни плодови, Британците врз мисирката ставаат колбаси. За десерт послужуваат божиќен пудинг со овошје.

3. Грција

12 божиќни вечери од 12 земји во светот

Грчките семејства Божиќ го прославуваат со печено јагне како нивно главно јадење, но во северните делови од Грција, неретко ќе сретнете и сарми на божиќната трпеза. За Божиќ тие подготвуваат и „милиброд“ (слатко тесто со суво грозје, јатки и кардамом). Овој сладок леб се декорира со крст и ја краси празничната трпеза.

4. Франција

12 божиќни вечери од 12 земји во светот

Французите послужуваат морска храна за време на Божиќ. Специјалитетите вклучуваат школки, ракчиња и јастози. За десерт тие уживаат во традиционалната божиќна торта наречена „bûche de Noël“.

5. Германија

12 божиќни вечери од 12 земји во светот

Германците вечераат печена патка, шатка или зајак за Божиќ. Како прилог може да послужат полнење од колбаси, кнедли од компир и црвена зелка. Нивен омилен десерт е „stollen“ – долг сладок леб сличен на овошната торта.

6. Полска

12 божиќни вечери од 12 земји во светот

За многу полски семејства божиќната вечера е многу важен настан. На вечерата се послужуваат 12 јадења, како традиционалниот „боршч“, супа од печурки, пирошки и торта со афионско семе. Бројот на оброците има свое значење и традиција.

Продолжете да читате на следната страница…

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here