10 едноставни работи што ги прават грижливите луѓе за да ја спасат планетата

0
140


Некои земјите не се трудат да ја намалат емисијата на јаглерод диоксид во атмосферата, шумите се намалуваат, температурата на површината на Земјата расте со голема брзина, а во светот годишно се фрла една третина од храната што се произведува. Но сепак, постојат луѓе што се трудат да го намалат отпадот што ја оштетува планетата. Погледнете што прават тие за спас на нашата планета.

1. Во Чешка се воведени машини за надополнување на празните шишиња со шампон и со гел за туширање

2. Продавница продава блузи направени од пластични шишиња и покажува како се направени

10 едноставни работи што ги прават грижливите луѓе за да ја спасат планетата


3. Во 2016 година, Франција донесе закон со кој им забрани на супермаркетите да ја фрлаат храната. Наместо тоа, тие ја донираат непродадена храна во добротворни цели

10 едноставни работи што ги прават грижливите луѓе за да ја спасат планетата

4. „Адидас“ годишно лансира 11 милиони патики направени од рециклирана пластика. За секој пар патики се потребни 11 пластични шишиња

10 едноставни работи што ги прават грижливите луѓе за да ја спасат планетата

5. Годишно се фрлаат 56 милиони искористени капсули за кафе. Шведскиот бренд за велосипеди „Velosophy“ прави велосипеди од рециклираните „Неспресо“ капсули за кафе

10 едноставни работи што ги прават грижливите луѓе за да ја спасат планетата

6. За некои намирници се користат лисја од банана како алтернатива на пластичното пакување

10 едноставни работи што ги прават грижливите луѓе за да ја спасат планетата

7. Машина што ви овозможува да ги наполните со вода сопствените шишиња

10 едноставни работи што ги прават грижливите луѓе за да ја спасат планетата

8. „Грозјето во нашиот супермаркет се продава во мали хартиени кеси наместо во пластични.“

10 едноставни работи што ги прават грижливите луѓе за да ја спасат планетата

9. Во продавница во Белгија можете да пресечете онолку колку што ви е потребно сапун или шампон во цврста форма наместо да купувате во пластични шишиња

10 едноставни работи што ги прават грижливите луѓе за да ја спасат планетата

10. Конфети од паднати лисја што можете да ги направите заедно со вашите деца

10 едноставни работи што ги прават грижливите луѓе за да ја спасат планетата

Бонус: Нов тренд во канцелариите во Тел Авив е поставување фотографија од Грета Тунберг веднаш до пластичните садови

10 едноставни работи што ги прават грижливите луѓе за да ја спасат планетата

 

Погледнете што треба да престанете да ги правите ако сакате да ја спасите планетата.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here