• Дома
 • Вести
 • Технологија
 • Родители и Деца
More

  10 години биткоин – каде е денес валутата која требаше да владее со светот?

  [ad_1]

  Се роди пред точно десет години, во екот на финансиската криза во 2008, а тогаш аналитичарите предвидуваа дека биткоин ќе стане дигиталната децентрализирана валута која ќе го освои светот. Десет години подоцна, каде точно се наоѓа биткоин?

  За време на глобалната економска криза во 2008 година, мистериозниот Сатоши Накамото измисли дигитална валута која требаше да ги замени класичните валути. Таа беше децентрализирана од банките кои ја предизвикаа кризата и на тој начин им ја одзема апсолутната моќ на финансиските пазари.

  На денешен ден пред 10 години Накамото објави научен труд долг 9 страници под името „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System“ во кој го опиша блокчејн системот, дистрибуираните датотеки на кои се заснова новиот монетарен систем, денес познат како криптовалута. Поради оваа причина Ноќта на вештерките може да се смета и како роденден на биткоинот, блокчејнот па и општо на криптовалутите.

  Биткоин со години се користеше само во мала група на „рудари“ во уште помала биткоин заедница. Позната е приказната дека во раните години на оваа криптовалута еден програмер одвои дури 10.000 биткоини за да си ја плати пицата, што кажува многу за промената на вредноста на оваа валута, како и за начинот на нејзино користење.

  Деновите на најголема слава ги достигна во 2016 и 2017 година кога, поттикнати од големиот раст на вредноста на биткоинот, скоро секој кој ги следеше вестите за технологија и финансии почна да размислува за инвестирање во криптовалути.

  Најголемата вредност која ја достигна еден биткоин токен беше забележана во 2017 година и изнесуваше нешто помалку од 20.000 американски долари. Оттогаш, во текот на оваа година, неговата вредност почна да опаѓа а поради тоа се намали и интересот за инвестирање во биткоини. Меѓутоа, крипто заедницата и понатаму е активна а присутноста на блокчејн системот се шири надвор од пазарот на криптовалути. Цената се стабилизира на околу 6.000-7.000 долари за токен, додека вкупната трговска вредност на сите „ископани“ биткоини досега изнесува преку 100 милијарди долари.

  Вистинското име и идентитетот на мистериозниот Сатоши Накамото и понатаму се непознати.  [ad_2]

  Source link

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox