Ѕирнете во селото каде не смеете да внесете пластика

0
180


Индискиот премиер Нарендра Моди ги повика луѓето во земјата да престанат да користат пластични и најлонски производи за една употреба.

Додека во многу градови низ Индија властите на најразлични начини се трудат да се справат со пластичниот отпад, едно село покажа како навистина треба да се справиме со овој проблем.

http://kajgana.com/

Лахунг, хималајско село во североисточната покраина Сиким, успешно го забрани користењето на пластични производи за една употреба и нуди еколошки алтернативи.

http://kajgana.com/

Не може ни да влезете во селото ако со себе носите пластика, ќе ви биде конфискувана!

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here