Ѓоковиќ повторно против Циципас во четврфиналето во Париз

0
162


Париз, 31 октомври 2019 (МИА) – Носителот на 16 Гренд-слем титули, Новак Ѓоковиќ, повторно имаше проблеми во првиот сет на дуел од Мастерс турнирот во Париз, но го елиминираше својот втор противник Кајл Едмунд, за пласман во четвртфиналето.

Ноле вчера мораше да го надмине отпорот на инспирираниот Корен Муте, а сега изненадувачки, тоа беше Едмунд, кој претходно се справи со финалистот од Виена, Диего Шварцман.

Новак го победи Кајл Едмунд со 7-6, 6-1. Ѓоковиќ ќе се сретне со Стефанос Циципас утре во четвртфиналето.

Гркот го победи Ѓоковиќ во четвртфиналето на Мастерс турнирот во Шангај на почетокот од овој месец.

Сепак, по 12-ти пат во својата кариера, Ноле оствари најмалку 50 победи во една кампања, откако ќе се обиде по шести пат да ја заврши годината на врвот на светската ранг-листа.

 

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here