Ѓоковиќ победник, но Беретини го имаше поенот на денот

0
152


Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Матео Беретини со 6:2, 6:1 во првиот натпревар од завршниот Мастерс турнир на осумте најдобри тенисери на светот, кој се игра во Лондон.

Србинот загуби само три гејма во дуелот со Италијанецот, а средбата траеше само 63 минути.

Поенот на денот што ги одушеви судиите и публиката го доби Беретини, а го поздрави и Ѓоковиќ.

На Ѓоковиќ му треба најмалку пласман во финалето во Лондон, ако сака да си го врати првото место на АТП листата, на кое во моментов се наоѓа Рафаел Надал.

Во вториот денешен натпревар, вечерва, третиот носител Роџер Федерер за ривал го има Доминик Тим, додека утре се играат дуелите од другата група.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here