• Дома
 • Свет
More

  Што се случува со Земјата: Научниците измерија температура од – минус 98 степени!

  Научниците во вторник објавија дека ја забележале најниската температура на Земјата преку сателитски податоци.

  Истражувачите откриле дека температурата на Антарктикот достигнала температура од минус 98 степени Целзиусови.

  Научниците кои ги објавија истржувањата во еден магазин, велат дека ова е најниската измерена температура во историјата.

  „Се забележува период на сув воздух, кој овозможува топлината од снегот да замине во вселената“, вели истражувачот Тед Скамбос.

  Бидејќи е невозможно да се инсталира метеоролошка станица на тоа подрачје, Скамбос и неговито тим погледнале сателитски податоци од 2003. до 2016. година за да видат колку е ладно.

  Иако Антарктикот е едно од најладните места во светот, очигледно некои негови делови се загреваат бидејќи е откриен вулкан под ледените брегови на Антарктикот.

  Меѓународен тим истражувачи кажа дека вулканот помага во топењето на западниот дел на Антарктикот, а причина за тоа е глобалното затоплување.

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox