Што остана зад разорните земјотреси во Албанија?

0
139


Земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтер  изутрина е почувствуван во Албанија, при што починаа најмалку 11 лица додека 600 лица се повредени.  Најновите податоци ги објави албанското Министерство за одбрана.

Епицентарот на земјотресот, најсилен што ја погодил Албанија во последните 3 децении, е северозападно од Тирана во близина на Драч на длабочина од 10 километри, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар, пренесува Guardian. По силниот земјотрес во 3:56 часот утрово, речиси со идентична јачина од 6,3 степени е регистриран потрес во 7:20 часот.

Силните земјотреси беа почувствувани и во Македонија.





Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here