Шкендија прави ремонт: Заминаа петмина, меѓу нив и Бејтулаи

0
108


Актуелниот македонски шампион зимава ќе го менува составот откако тимот разочара во есенскиот дел од првенството.

Најголемото име кое зимава ја напушта Шкенграч од дефанзивниот дел на средниот ред кој пред една година дојде од турски Гиресунспор.

Тетовчани им се заблагодарија и на двајца млдија е репрезентативниот бек Егзон Бејтулаи. Него договорот му истече, повеќе нема амбиции да игра за клубот и сака да се проба во странство. Бејтулаи кариерата ја почна во градскиот ривал Тетекс од каде во Шкендија се пресели летото 2013. Сега со 25 години е редно да ја напушти македонската лига и да се проба на повисоко ниво.

Клубот го напушти и Зени Хусмани, искусен иади фудбалери. Тоа се крилото Шефит Шефити и офанзивецот Јакуб Бериша. Си замина и резервниот голман Саладин Мустафи.

Нови играчи во Шкендија досега се централниот дефанзивец Ардин Далку и офанзивецот Валон Ахмеди.

Далку од лето немаше клуб, а последно настапуваше за украинска Ворскла. Има 25 години и еден настап за репрезентацијата на Косово.

Ахмеди е роден во Охрид, но одамна живее во странство и не сакаше да игра за Македонија туку ја одбра Албанија каде сепак не се проби. Доаѓа од хрватскиот Интер од Запрешиќ.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here