Фудбалерките победија за прв пат по осум и пол години

0
263

Женската фудбалска репрезентација конечно се израдува на победа во квалификациски натпревар откако предмалку во Скопје го победи Казахстан со 4:1.

Откако претрпеа пораз од 3:0 на гостувањето кај силната Австрија во првото коло минатиов месец, македонските фудбалерки го поправија впечатокот доминирајќи над Казахстанките.

Победата уште по 6 минути игра на „Петар Милошевски“ стадионот во Ново Лисиче ја најави повратничката Наташа Андонова.

Ова се први бодови за нашата репрзентација во циклусот квалификации за пласман на ЕУРО 2021. Наредниот натпревар е против Србија во сабота од 15 часот на истиот терен.

Последен пат женската сениорска репрезентација се радуваше на победа на официјален квалификациски натпревар на 8 март 2011 година кога со 1:0 ја совладавме Латвија во претквалификациите за ЕУРО 2013.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here