ФОТО: Наталија во теретана првпат отишла кога имала – денес многумина се згрозени од нејзините мускули

0
138


28-годишната Наталија Кузнјецова, светска шампионка во бодибилдинг, родена е во градот Чита на југоистокот од Русија, а во теретана почнала да оди кога имала само 14. години. Нејзиниот татко сметал дека вежбите ќе му помогнат на девојчето да ја зацврсти својата самодоверба.

-Бев исплашен мал глушец додека растев – изјавила Наталија.

Како тинејџерка имала околу 40 килограми, додека нејзината тежина денес изнесува 90 килограми.

Наталија вели дека никогаш не сонувала за спортска кариера, додавајчи дека тренерот во училиштето прв ѝ помогнал да почне со бодибилдинг.

-Тој на големо влијаеше на мојата иднина – истакнала Наталија.

Како и повеќето останати и таа прво почнала во теретана без никаква цел, но тренерот после три месеци ја прашал дали сака да учествува на бодибилдинг натпревар.

-До 15. години бев шамион во регионот Забајкалска покраина – вели она.

Наскоро Наталија луѓето почнале да ја препознаваат на улица. Пред три години дури и учествувала во претставата Бољшој театра во која настапувала и оперската певица Ана Нетребко.

Таа во 2014 година станача светски шампион во кревање тегови со една рака и кревање тегови од лежечка полоѓба. Во двата случаи поставила светски рекорд.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here