• Дома
 • Спорт
More

  УЕФА со историски највисока премија за Македонија!

  Македонската фудбалска репрезентација вечерва освен што си го отвори патот кон пласман на Евро 2020, откако со победата над Гибралтар обезбеди домашно полуфинале во плејофот за пласман на ЕВРО 2020, добро се опари со освојувањето на првото место во Д-групата во Д-дивизијата од Лигата на нации.

  Македонија со триумфот над Гибралтар заработи 1,5 милиони евра и тоа 750 илјади што ги доби за настапот во Лигата на нации, а уште толку за освоеното прво место. Згора на ова, заработи и 1.125.000 евра со самото обезбедување на место во Ц-дивизијата за следниот циклус во 2021 година. Севкупно, Македонија со оваа победа и заверката на првото место стигна до сума од 2,6 милиони евра, сума која никогаш досега не ја добила како бонус од УЕФА.

  Црвено-жолтите со првото место обезбедија плејоф за Евро 2020 и место во Ц-дивизијата, а сега ќе сочекаат утре мечот во Приштина (Косово – Азербејџан) за да дознаат со кого точно ќе се сретнат во плејофот за пласман на ЕП.

  Ова е исклучително важно, зашто Македонија по заработените 2,6 милиони евра, допрва ја очекува битка за џекпот од 9,25 милиони евра, колку што вреди пласманот на континенталниот собир. Македонија со пласманот во плејофот, сега е на два чекора од историскиот настап на ЕП, а првиот чекор ќе биде дома во полуфиналето, а потоа во финалето, чиј домаќин ќе се решава со ждрепка идната година.

  ФФМ уште пред стартот на Лигата на нации најави дека фудбалерите и стручниот штаб ќе поделат 350.000 евра премии за обезбеденото прво место и пласман во плејофот.

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox