Турција погодена од 130 сириски ракети

0
192


Анкара, 10 октомври 2019 (МИА) – Околу 130 ракети истрелани од Сирија го погодиле турскиот пограничен реон Нусајбин, во југоисточната провинција Мардин. Ракетите паднале врз станбени реони, јави Anadolu Agency.

Пет лица денеска биле отпуштени од болница во југоисточна Турција откако биле лесно ранети при прекуграничните напади од страна на сириските Курди и ПКК во Сирија.

Обласната управа на Нусајбин вчера соопшти дека на два дена ги затворила училиштата во областа.

Во меѓувреме и натаму е во тек турската операција „Извор на мирот“, што почна вчера на исток од реката Еуфрат, во северниот дел на Сирија, дополни агенцијата.

Турција соошти дека ПКК и нејзиниот сириски пандан претставуваат најголемата закана за иднината на Сирија, заканувајќи ѝ се на територијалната целост на земјата. Анкара, исто така, подвлече дека за нив е неприфатлива поддршката на терористите под превезот дека се борат против ИД.

Турција има 911 километри долга заедничка граница со Сирија и таа одамна ја посочи заканата од терористите источно од реката Еуфрат и „терористичкиот коридор“ што таму се формира, наведува Anadolu Agency.

Турција планира да рассели два милиона Сиријци на 30-километарската безбедносна зона во Сирија, што се протега од реката Еуфрат до ирачката граница, вклучувајќи го и Манбиџ. Присуството на терористичките групи, како ПКК, меѓутоа, го доведуваат во опасност нејзиното формирање.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here