Триесетдневен куќен притвор за актерката Силвија Стојановска

0
133


Триесетдневен куќен притвор вечерва ѝ е определен на актерката Силвија Стојановска отако претходно таа беше спроведена пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје.

Дел од медиумите јавија дека Стојановска е приведена во врска со заплена на поголема количина дрога.

Покрај неа, пред судија на претходна постапка беше изведено уште едно лице за кое по барање на Обвинителството му е определен тридневен притвор.

– Пред судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје доцна попладнево беа спроведени две лица по предлог на Обвинителството за определување мерки за обезбедување присуство. По ценење на фактите и доказите, судија на претходна постапка го прифати предлогот на Обвинителството и на С.С. ѝ определи мерка „куќен притвор“, а на В.Б. му определи мерка притвор за двајцата во траење од 30 дена, информираат од Кривичниот суд за МИА.

Против ова решение, двајцата имаат право на жалба пред Кривичниот совет. 

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here