Трамп телефонски разговараше со Ердоган

0
151


Вашингтон, 18 октомври 2019 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп разговараше телефонски со претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган.

Трамп изјави дека Ердоган му рекол дека имало „помалку“ снајперски и минофрлачки оган во североисточна Сирија, и покрај прекинот на огнот, но дека тоа брзо завршило.

– Ердоган многу сака прекинот на огнот или паузата да функционира, напиша Трамп на Twitter.

Тој додаде дека курдските борци во тоа подрачје, исто така, сакаат прекинот на огнот да функционира. 

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here