Трамп објави фотографија од кучето кое учествуваше во пронаоѓањето на Ал Багдади

0
172


Американското воено куче кое беше рането додека го бараше лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, е повторно на должност. Претседателот на САД, Доналд Трамп објави негова фотографија.

Генералот Марк Мил на новинарите им објасни дека кучето има голема заслуга во пронаоѓањето на Ал Багдади, во тунелот каде се криел. Кучето е полесно рането во акцијата, но засега закрепнува и е повторно на должност.

Ал Багдади предизвика експлозија во која покрај себе ги уби и неговите три деца и го рани американското воено куче. Американската војска објави дека деталите за кучето се тајна, вклучувајќи ги и расата и името на кучето.

Но, Трамп на социјалните мрежи објави фотографија од кучето, кое според него, направило голема работа во фаќањето и убивањето на лидерот на ИД.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here