Торнадо го погоди Далас, над 100.000 домаќинства и компании без струја

0
153


Далас, 21 октомври 2019 (МИА) – Торнадо синоќа го погоди Северен Далас и остави повеќе од 100.000 домаќинства и компании без електрична енергија.

Неповолните временски услови доведоа и до откажување на летовите на аеродромите во регионот.

Невремето предизвика материјална штета во Далас. Нема информации за загинати или повредени. Во делови од населбите во Далас, полицајци и пожарникари проверуваат по домовите во каква состојба се жителите.

Седум лица успеале да се извлечат од урната зграда во северозападниот дел на Далас. Пожарникарите го пребаруваат местото за да проверат дали има настрадани.

Противпожарната служба во Далас соопшти дека примала многу повици од лица повредени од скршени прозорци во нивните домови. 

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here