Стотици номинации за годинашната Нобелова награда за мир

0
11


Вкупно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројните горливи прашања низ целиот свет во областа на човековите права, соопшти вчера секретарот на Комитетот што ја доделува наградата.

„Ова е трет најголем број номинирани досега“, изјави за Reuters секретарот на норвешкиот Комитет за Нобелова награда Олав Ноелстад. Во 2016 година имаше рекордни 376 кандидати.

Од вкупниот број оваа година, 234 се физички лица и 95 организации.

„Тоа го одразува големиот меѓународен интерес за Нобеловата награда за мир“, рече тој. „Тоа веројатно укажува на постоење на голем број нерешени конфликти, војни и проблеми со човековите права низ целиот свет.“

Нобеловиот комитет не коментира кој е номиниран, но оние што ги номинирале, вклучително и членови на парламенти ширум светот и поранешни добитници, можат да ги откријат своите кандидати.

Русинот Алексеј Навални, Светската здравствена организација и Швеѓанката Грета Тунберг се меѓу номинираните за годинешната награда, според анкетата на Reuters спроведена меѓу норвешките пратеници чии номинации победија во последните неколку години.

Програмата COVAX, која обезбедува фер пристап до вакцините против  COVID-19 за сиромашните земји, е исто така во трка, како и американската активистка за човекови права Стејси Абрамс и белоруските дисиденти Светлана Тихановскаја, Марија Колесникова и Вероника Цепкало.

Номинирани беа и Репортери без граници, Меѓународната мрежа за откривање факти и Комитетот за заштита на новинарите.

На списокот се и поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, неговиот зет Џеред Кушнер и помошникот на Кушнер од Белата куќа Ави Берковиц, номинирани за неговата улога во посредувањето во нормализацијата на односите меѓу Израел и неколку арапски нации.

Петчлениот одбор го одржа својот прв состанок во петокот, рече Ноелстад. Тие ќе се состануваат еднаш месечно за да разговараат за кандидатите пред да ги објават лауреатите во октомври.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here