Статистиката на Јокиќ ја немале ни Џордан, Коби и Леброн

0
10


НБА не видела вакви статистики изминативе 35 години.

Српскиот центар Никола Јокиќ ја игра најдобрата сезона во неговиот живот, многумина веќе го гледаат како МВП на натпреварувањето, а во претходните две недели беше избран за најкорисен играч на Западната конференција.

Тој веќе постави многу рекорди, од кои најинтересно е тоа што тој е само вториот играч во историјата на НБА лигата што има ист број на дабл-дабл учиноци во првите 20 натпревари од сезоната, додека постигна уште еден значаен резултат за „пополнување“ на трите најважни категории.

Имено, Јокиќ е првиот играч во последните 35 години што забележал 535 поени, 235 скока и 171 асистенција на првите 20 натпревари во сезоната.

Статистиката често знае да излаже, но во случајот на Јокиќ зборува за неговата посебност.

Толку ретко се раѓаат кошаркари кои се во можност да придонесат на три нивоа – поени, скокови и асистенции – што НБА мораше да чека од 1986 година да се појави кошаркар како Јокиќ, а не треба да се заборава кои сѐ легенди играа во меѓувреме – Мајкл Џордан, Коби Брајан, Леброн Џејмс…

Оваа сезона, Јокиќ има просек од 26,8 поени, 11,8 скока, 8,6 асистенции и можеби не треба да заборавиме на 1,8 украдени топки по натпревар. Покрај тоа, процентот на шутеви е повеќе од импресивен – 57,4% за двојка и уште 38,4% за три поени.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here