Сопругот ја изневери со дадилката и сите мислеа дека актерката ќе пропадне – денес изгледа како божица

0
128


Холивудската актерка Ума Турман глуми од 16. години. Високата и бунтовна блондинка, најмногу ја паметиме по улогите во филмовите на Квентин Тарантино, кому со години му беше муза.

Родена е во Бостон, во семејство на интелектуалци. Мајка ѝ Нена била модел, а татко ѝ Роберт универзитетски професор и еден од најпознатите аналитичари на будизмот во САД. Ума, чие име потекнува од будистичката митологија, како и имињата на нејзините тројца браќа и полусестри, пораснала во либерално и помалку ексцентрично опкружување, во дом во кој често гостин бил и Далај Лама.

Uma Turman

Кога имала 15 години се преселила во Њујорк поради училиштето, глумата и работата како модел – висината, виткоста и несекојдневната убавина ѝ донеле ангажмани во моделингот. Наскоро започнала и да глуми.

Itan Hok i Uma Turman

Разводот од актерот Итан Хок, за кој се омажила во 1998 година и со него добила две деца, ќерка и син, се случил поради неговата афера со дадилката Рајан Шоухјуџ, со која Итан подоцна се оженил.

Uma Turman 2019. godine

Освен бракот со Итан, зад неа е и краткиот брак со Гери Олдман од 1990 до 1992 година, До 2014 година била со францускиот претприемач Арпад Бусон, со кој ја добила ќерката Луна, родена во 2012 година. Со Бусон во 2017 година водела жестока судска битка околу старателството над ќерката и ја добила.

 

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here