Сладок тост со рикота сирење и банана за идеален почеток на денот

0
34


Ова е еден од оние оброци што можете да ги направите кога сакате сладок појадок, без да имате грижа на совеста затоа што е повеќе од здрав.

Потребни состојки:

  • 4 парчиња интегрален леб
  • 4 лажици рикота сирење
  • 1 лажица екстракт од ванила
  • 1 лажица мед
  • 1 банана
  • грст сечкани јаткасти плодови по желба
  • 1 лажица цимет во прав

Начин на подготовка:

Измешајте ги рикота сирењето и ванилата додека состојките не се соединат и не се формира мек крем. Додајте го медот и кратко измешајте.


Во меѓувреме, тостирајте го лебот, премачкајте го со кремот, одозгора ставете парчина сечкана банана на кругови и посипете со јаткасти плодови и цимет.

Погледнете го овој рецепт како да направите домашен сладолед од малини.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here