• Дома
 • Вести
More

  Славчо Попоски со ВОНРЕДНО биометео – КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ!

  Со оглед на тоа дека нашата територија и понатаму ќе се наоѓа под влијание на многу топла воздушна маса која продира од јужните географски широчини односно од северните предели на Африка и истата ќе условува МНОГУ ВИСОКИ температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 31 до 38 степени, токму поради ова на граѓаните им се препорачува во периодот од 11 до 17 часот доколку немораат да не излегуваат на силното сонце.

  УВ ИНДЕКСОТ и понатаму ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност и ќе изнесува 8. Поради релативно високата влажност во воздухот во вечерните часови ќе има појава на спарина.

  Ваквата ситуација ќе влијае особено врз метеопатите каде е можна појава на главоболка како и мачнина и тежина на телото, на граѓаните кој ќе почувствуваат значителни здравствени проблеми ЗАДОЛЖИТЕЛНО да се пријават кај својот лекар за совети.

  Инаку како што веќе кажавме и најновите анализи укажуваат на тоа дека топлотниот летен бран ќе се задржи до крајот на овој месец но со тоа што во текот на следната недела растат условите за нестабилност, детална анализа околу нестабилноста и што точно таа ќе донесе понатаму.

  Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox