Скандинавија: Дестинација за вистински авантуристи

0
72


Скандинавските земји како што се Данска, Шведска и Норвешка се одликуваат по нивните долги и студени зими, па туристите никако не ги сметаат за летни дестинации. Како и да е, летните денови во овие земји се многу долги и исполнети со различни активности, а најпопуларните летни дестинации во овие земји ќе ве остават без здив.

Една таква дестинација е Стрин во Норвешка. Ова место има прекрасни планини и долини, глечери и кристално чисти езера кои се само неколку од причините зошто скандинавците го обожаваат во лето. Вистинските авантуристи редовно го посетуваат глечерот Брикдаслбрен кој се наоѓа помеѓу магичните водопади и високите врвови на околните планини. Високите планини исто така за место за скијање кое е отворено 365 дена во годината. Таму можете да го поминете утринското скијање со топлото сонце и температури над нулата, а попладне можете да уживате на некоја од неверојатните плажи во подножјето на регионот каде што температурите достигнуваат до 30 степени.

Погледнете ги и овие скандинавски домови со зелени кровови кои изгледаат како од бајките.Ладни сендвичи со краставица⁠
⁠
Потребни состојки:⁠
⁠
- 2 средни краставици⁠
- 120 г крем сирење⁠
- 1 лажичка мелени пиперчиња⁠
- 1/2 лажичка кора од лимон⁠
- сол по вкус⁠
- 4-6 парчиња мек бел леб⁠
⁠
Начин на подготовка:⁠
⁠
1. Исечете ги краевите на краставицата, а потоа исечете ја на долки и тенки ленти. Доволно тенки за да можете да гледате преку нив.⁠
⁠
2. Во мал сад измешајте го крем сирењето, пиперчињата, кората од лимон и солта.⁠
⁠
3. Земете едно парче леб и ставете од намазот со сирењето. Потоа додадете едно парче краставица дијагонално на аголот на лебот. Повторете го, совпаѓајќи ги зелените краеви заедно. Направете го истото со сите парчиња леб.⁠
⁠
4. Отсечете ја кората од лебот и направете уредни квадрати. Оставете да отстојат во фрижидер. Служете ги ладни и уживајте!⁠
⁠
#фотонаденот #инстафото #инстамомент #рецепт #рецепти #ѓозлеме #рецептнаденот #инстарецепт⁠ #инстаграмџии #инстаграмџики #вкусно #ig_macedonia #инстаграмџииmacedonia #instagraphytk #инстаграм #храна #сендвичи ⁠
⁠


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here