• Дома
 • Технологија
More

  Свитливиот екран на Apple е премногу напреден за актуелната технологија

  Apple наводно има намера да го претстави својот прв телефон со свитлив екран во 2020 година, а се шпекулира дека компанијата има поинаков пристап кон оваа технологија, различен во однос на сите нејзини ривали.

  Еден патент кој неодамна ѝ беше прикажан на јавноста прикажува неколку занимливи скици, кои ги покажуваат различните начини на кои свитливиот дисплеј би можел да се прикачи на уредот и да функционира механички.


  Некои од скиците се поедноставни од другите и на нив е објаснето само поврзувањето на двата дела од смартфонот. Дел од скиците покажуваат прилично амбициозен дизајн кој актуелната технологија не може да го поддржи, кога се работи за аглите и дијаметрите на виткање.


  Едно од очигледните можни решенија би бил дисплеј кој се витка од страните на смартфонот, како кај досега претставените уреди со оваа технологија.


  Скиците на Apple покажуваат дека ваквиот уред не мора да биде симетричен, а компанијата размислува за конечен избор помеѓу три различни дисплеји.

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox