Рецепт на денот: Чоколадна фантазија со лешници

0
101


Погледнете го овој рецепт како да направите вкусен чоколаден десерт за целото семејство.

Потребни состојки:

  • 570 грама шеќер
  • 300 грама брашно
  • 700 милилитри јогурт
  • прашок за печиво
  • 120 милилитри масло
  • 3 лажици какао
  • 150 грама мелени лешници
  • 100 грама чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки (освен чоколадото и лешниците) сè додека не се изедначи смесата, а потоа додајте ги лешниците.


Во сад за печење посипете малку брашно, а потоа ставете ја смесата и печете на температура од 200 °C околу половина час.

Кога тортата ќе се испече, подгответе ја глазурата. Растопете го чоколадото со малку масло и вода на тивок оган, а потоа прелијте ја тортата.

Погледнете го и овој рецепт како да направите чоколадни кекси.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here