Рецепт на денот: Посна мусака

0
141


Погледнете како да го направите овој ручек што е идеален за посните денови и е толку вкусен што ќе ве натера да си ги излижете прстите.

Потребни состојки:

 • 3 компири
 • 2 зелени пиперки
 • 1 кромид
 • 2 моркови
 • 100 грама печурки
 • 1 помал домат
 • сол
 • бибер
 • масло
 • 50 грама ориз
 • малку црвен пипер
 • лист од магдонос
 • ловоров лист

Начин на подготовка:

Исечкајте го кромидот и пропржете го во масло, потоа исечкајте ги пиперките и морковите и додајте ги во тавата за пржење, потоа направете го истото и со печурките и на крајот додајте го оризот.


Додајте сол, бибер и магдонос. Во поголем сад турете малку масло и размачкајте го со четка.

Половина од компирите исечкајте ги на кругови и ставете ги во садот. На средина ставете ја испржената смеса и потоа најгоре ставете ги останатите компири. Во садот турете доволно вода за да го потопите оризот.

На крајот турете уште малку масло врз горниот ред компири и печете на температура од 200 ° C околу 50-60 минути.

Погледнете го овој лесен рецепт како да направите брзи фритули за зимско засладување.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here