Рецепт на денот: Лазањи со тиквички и 3 вида сирење

0
56


Потребни состојки:

600 г тиквички

50 гр путер

1 лажица оригано

1 лажица бибер

12 листови лазања

100 г горгонзола

50 г моцарела

15 г пармезан

Сол

За сос

50 г путер

50 г брашно

1 л млеко

1 лажица оригано

Сол и бибер

Начин на подготoвка:

Измијте ги тиквичките и исечкајте ги на тенки листови. Пропржете ги на путер, наросете со оригано, додајте бибер и тргнете ги од оган. Варете ги лазањите во солена вода околу 3 минути и ставете масло за да не се залепат листовите.

За бешамел сос – пропржете го брашното на малку путер. Постепено додавајте го млекото со постојано мешање за да добиете густа смеса. Додајте оригано и посолете.

На дното од тавата ставете од бешамел сосот, наредете 1 ред лазањи, одозгора распоредете бешамел, тиквички, рендана моцарела и горгонзола, па ред лазањи. Одозгора ставете бешамел, рендано сирење и пармезан. Печете околу 25 минути на 220 степени.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here