Рецепт на денот: Колач од топло млеко

0
132


Ако ви треба едноставен и брз рецепт, погледнете како да го направите овој вкусен колач од топло млеко за кратко време и без многу труд.

Потребни состојки:

  • 4 јајца
  • 380 грама шеќер
  • екстракт од ванила
  • 180 грама брашно
  • 2 лажички прашок за печиво
  • 250 милилитри млеко со 2 % млечна маст
  • 150 грама маргарин исечкан на коцки

Начин на подготовка:

1. Во голем сад изматете ги јајцата, а потоа додајте го шеќерот и продолжете да мешате сè додека смесата не стане лесна и пенеста. Потоа додајте го екстрактот од ванила и на крај додајте ги брашното и прашокот за печиво.


2. Загрејте ги млекото и маргаринот додека тој не се стопи. Потоа додајте ги во веќе подготвената смеса и мешајте додека не добиете хомогена смеса.

3. Во подмачкана тава ставете ја смесата и печете 30 до 35 минути на температура од 180 степени. Откако колачот ќе биде готов, оставете го да се излади.

Погледнете ги и овие три супер брзи и едноставни рецепти со пуканки.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here