Рецепт за вкусен кремаст десерт што се топи во устата

0
10


Немате премногу време, а сакате да јадете нешто благо? Овој рецепт е совршен за вас.

Потребни состојки:

  • 1 литар млеко (може да биде и растително)
  • 170 грама шеќер
  • 130 грама брашно
  • 60 грама скроб
  • 1 лажичка ванилин шеќер или екстракт од ванила
  • 2 лажици путер (маргарин, кокосово масло)
  • 100 грама печени кикирики или некои други јаткасти плодови
  • 100 грама чоколадо за готвење
  • кокосово брашно за декорирање

Начин на подготовка:

Турете го млекото во сад, ставете го на тивок оган и додајте 170 грама шеќер, 130 грама брашно, 60 грама скроб и ванилин шеќер.


Постојано мешајте додека кремот не стане целосно мазен и без грутки.

Тргнете го од оган, додајте 2 лажици путер и добро измешајте.

Турете го кремот во чаши од 180 мл и ставете го во фрижидер за да се стегне.

Извадете го изладениот десерт од чашите, исечете го на половина и превртете ги страните во ситно сечкани кикирики.

Растопете го чоколадото во микробранова печка и истурете го одозгора, а потоа украсете со кокос.

Погледнете го и овој рецепт за мусака со тестенини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here