• Дома
 • Свет
More

  Рекорден број слободни работни места во Германија

  Бројот на слободни работни места во Германија достигна рекордни 1,2 милион во последниот квартал од минатата година, соопшти Институтот за истражување на пазарот на труд (ИАБ).

  „На крајот на 2017 година во Германија имало 1.180.000 слободни работни места, што е за 128.000 повеќе во споредба со истиот период во 2016 година и 83.000 повеќе во споредба со претходниот квартал“, изјави Александер Кубис од ИАБ.

  Најголема побарувачка има во преработувачкиот сектор и во градежништвото. Градежните претпријатија во моментот имаат потреба од речиси 100.000 работници од разни профили.

  Најбарани занимања во Германија се мехатроничари, електротехничари, медицински техничари, програмери, инженери од сите профили, како и лимари и водоинсталатери.

  Традиционално, голема потреба има и од медицински персонал, а во последно време владее недостиг на инструктори за возење, што е поврзано со недостигот од возачи на автобуси и камиони.

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox