Реал Мадрид to Go Green против Еспањол

0
128


На утрешниот натпревар против каталонскиот клуб Реал Мадрид во знак на поддршка на борбата против климатските промени ќе игра во зелени дресови.

„Кралевите“ пред своите гледачи на „Сантјаго Бербабеу“ традиционално настапуваат во бели дресови, но утре ќе направат исклучок.

„Овој потег е дел од поддршката на клубот за иницијативата „Castellana Verde“ која се совпаѓа со 20-тата конвенција на Обединетите Нации за климатските промени (COP25)“, стои во официјалното известуваше на Реал Мадрид.

Навивачите кои ќе присуствуваaт на натпреварот ќе наидат на огромен банер долг 35,77 метри и висок 19,6 поставен на надворешниот дел од главната трибина. Мадриѓаните ќе го чуваaт банерот сѐ до крајот на конвенцијата за климатските промени која ќе заврши на 13 декември.

http://kajgana.com/

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here