Рајола: Трансфер пазарот е театар кој јас го создадов

0
108


Популарниот фудбалски агент Мино Рајола е убеден дека тој е најважниот играч на пазарот и игра клучна улога во досегашната визија за трансфер лудоста во јануари и во летните месеци. 52-годишниот Италијанец, кој исто така поседува холандско државјанство, претставува еден куп познати играчи и е познат по „дебелите“ хонорари што ги собира.

– Не сакам да звучам арогантно, но мислам дека го создадов трансфер пазарот таков каков што е. Фудбалот стана шоу. Пазарот е моја креација за овие 25 години, во кои што сум во игра. Зборуваме за гигантска индустрија што ја имам обликувано со тоа што никогаш не ја затворам устата и секогаш се залагам за моите играчи. Кога станува збор за 1 јануари, време е за театар. Сцената се крева и шоуто може да започне. Но, зад сцената, главните актери вежбаат веќе половина година. Дозволете да ви дадам пример за договорот за Ерлинг Холанд. Работев на тоа скоро една година. Разговарав со многу клубови, ги слушав нивните планови, запознав многу луѓе и преговарав. Вака Холанд може да донесе добро осмислена одлука, изјави Рајола за Sport/Voetbalmagazine.

Според Football Leaks, Рајола договорил бонус до 49 милиони евра за трансферот на Пол Погба од Јувентус во Манчестер Јунајтед во 2016 година.

– Јас не се заканував на никој од Јунајтед со пиштол за да го вратат Погба, одговори Италијанецот.

https://kajgana.com/

Тој ја обвинува ФИФА дека не го заштитила можното истекување на податоци што го претрпел откако истражните новинари добија пристап до документација. Оваа документација вклучуваше цврсти податоци за бонусот за кој станува збор.

– Моите „пријатели“ од ФИФА не прават ништо за да може јавното мислење да се постави против мене. Чудно е што се зборува само за тоа колку зедов. Но, не слушнав дека ФИФА објави дека Ајакс доби 150 милиони евра за двајца мои играчи (Матијас де Лихт и Френки де Јонг). Во тој случај, се вели дека клубот завршил работа, продолжи агентот.

Рајола смета дека сегашниот систем на трансфер треба да се прекине затоа што, според него, во моментов сме сведоци на трговија со луѓе.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here