Приведена криминална група за транспорт на дрога, запленет еден килограм и 58 грама кокаин

0
119


Скопје, 6 декември 2019 (МИА) – Полициите на Северна Македонија и на Србија во заедничка акција спречија меѓународен канал за транспорт на дрога од земјите на Западна Европа во Северна Македонија во која се запленети еден килограм и 58 грама кокаин, соопшти МВР.

Во октомври и ноември 2019 година, од страна на Одделот за криминалистичка полиција и Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал спроведена е истрага над организирана криминална група која се занимавала со организирање на транспорт на наркотична дрога „кокаин“, од земјите на Западна Европа во Република Северна Македонија. Групата се занимавала и со улична продажба на „кокаин“ на подрачјето на Скопје, Тетово и Гостивар.

Во координација со Одделот за специјални полициски операции, денеска е приведен Х.С. (26) од с. Речане гостиварско, кај кого во патничко моторно возило „Сеат Леон“ кое го управувал, а го паркирал на територија на Република Србија, во багажниот простор пронајдени се 1.058 грама кокаин. Х.С. кокаинот го транспортирал од Белгија до Северна Македонија. Исто така, лишени се од слобода и главните организатори на транспортот на дрогата Р.Љ. (36) од с. Арачиново скопско и М.И. (35) од с. Речане гостиварско. Овие лица и претходно биле кривично пријавувани за дела од областа на недозволената трговија со дрога за што издржувале и казни затвор.

По целосно комплетирање на доказите против лицата ќе биде поднесена соодветна кривична пријава до ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција, соопшти МВР.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here