• Дома
More

  Претставен новиот Subaru Legacy

  [ad_1]

  По неколкуте официјални тизер фотографии, јапонскиот прозиводител Subaru ја претстави седмата генереација од моделот Legacy. Како што и од претходно беше најавено, новата генерација се темели на SGP (Subaru Global Platform) платформата.

  Овој модел во понудата доаѓа со неколку нивоа на опрема и тоа Base, Premium, Sport, Limited, Limited XT и Touring XT, а она што е карактеристично за сите овие нивоа е тоа дека доаѓаат со стандарден CVT автоматски менувач и погон на сите четири тркала.

  Во однос на моторите, достапни ќе бидат два бензински мотори и тоа 2.4 литарски tubo boxer со 260 КС и 375 Nm како и 2.5 литарски атмосферски мотор со 182 КС и 240 Nm.

  Во внатрешноста доминира 11.3 инчниот дисплеј со Subaru Starlink мултимедијален пакет, а тука се и AndroidAuto и AppleCarPlay.

  Еволуцијата на внатрешноста доаѓа и со новите седишта кои обезбедуваат поголема коммфорност, а тука е и поголемата пространост која е истакната особено на задната клупа како и багажниот простор. Производителот ја потенцира и поголемата звучна изолација како и поквалитетните вградени материјали.

  Subaru Legacy

  Legacy е легендарен модел на јапонскиот производител гледано од историска гледна точка. Во понудата за прв пат се појавува во 1989 година кога е лансирана на американскиот пазар како конкурент на Honda Accord, Toyota Camry, Mazda 626 и Nissan Stanza. Од тогаш па се до денес лансирани се шест генерации, а овој седан е најпродаваниот во историjата на брендот.

  Во продажба доаѓа кон крајот на оваа година, а иако се шпекулираше дека со овој модел Subaru на голема врата ќе се врати во Европа, сепак покрај на домашниот пазар ќе се продава само и во Северна Америка каде ќе ги предизвика јапонските конкуренти.

  Продажната цена и натаму останува непозната.

  The post Претставен новиот Subaru Legacy appeared first on 24auto.mk.

  [ad_2]

  Source link

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox