Полицајците ги извадија шлемовите – Протестот заврши

0
211
loading...

Заврши протестот во Србија, а полицајците ги извадија шлемовите.

Граѓаните кои се наоѓаа пред зградата на полициската станица „29 ноември“ во Белград си заминаа вечерва околу 18 часот, откако еден од организаторите на протестите, Бошко Обрадовиќ и даде на полицијата рок до утре, до 15 часот, да бидат ослободени сите уапсени поради упадот во зградата на Радио Телевизија Србија (РТС).

Камионот со кој говорниците се обраќаа, истотака ја напушти улицата.

Демонстрантите претходно денеска протестираа пред зградата на Претседателството, додека српскиот претседател, Александар Вучиќ, беше во неговиот кабинет.

loading...
loading...